Rodzice, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko, nie zawsze dysponują metrażem wystarczającym, by obojgu z nich zapewnić osobne pokoje. Wtedy dzieci muszą dzielić ze jeden, co zresztą ma sporą wartość wychowawczą, ucząc je kompromisu i unikania egoistycznych zachowań. Jednak o ile urządzenie pokoju np. dla dwójki sześcioletnich chłopców nie różni się dużo od urządzania pomieszczenia dla jedynaka, tak problem zaczyna się na przykład wtedy, gdy istnieje spora różnica wieku między pociechami. W tym momencie trzeba dołożyć szczególnych starań, by uwzględnić potrzeby obojga dzieci.
Podział pokoju na segmenty
Poruszając kwestię urządzania pokoju dla dzieci w różnym wieku, uwzględniamy fakt, że różnice wieku między nimi mogą być bardzo różne i zupełnie inny pokój urządzimy, jeżeli jedno z rodzeństwa jest o trzy lata starsze, a inny jeżeli o dziesięć. Im większa owa różnica, tym większa będzie przepaść między potrzebami obojga dzieci i bardziej będzie trzeba zindywidualizować segmenty przeznaczone dla poszczególnej z pociech.
Istnieją dwa główne kierunki, które można obrać w kwestii podziału przestrzeni w pokoju rodzeństwa – maksymalne oddzielenie od siebie fragmentów przeznaczonych dla dzieci, tudzież zaznaczenie granicy w bardziej łagodny sposób. To pierwsze rozwiązanie jest niewątpliwie najkorzystniejsze w przypadku dzieci w zupełnie różnym wieku i można je osiągnąć poprzez zastosowanie ścianki działowej w celu podzielenia pokoju, dzięki czemu w gruncie powstaną rzeczy dwa różne pomieszczenia.
Jeżeli jednak nie uważamy za konieczne bardzo wyraźne podzielenie pokoju na segmenty, można zastosować nieco mniej inwazyjne rozwiązania. Warto więc rozważyć: pomalowanie obu segmentów na inne kolory lub zastosowanie dwóch dywanów w różnych kolorach.
Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się, jeżeli różnica wieku między dziećmi nie jest zbyt duża i/lub doskonale się ze sobą dogadują. W takim przypadku nie ma sensu tworzenia między nimi sztucznych granic.
Uwzględnij potrzeby dziecka w wieku szkolnym i przedszkolaka
Dziecko, które chodzi już do szkoły ma nieco bardziej złożone potrzeby od tego, które dopiero uczęszcza do przedszkola. Przede wszystkim nie może poświęcać się już całkowicie zabawie, a musi spędzić sporo czasu na nauce i jego przestrzeń musi to odzwierciedlać. Nie może więc zabraknąć dla niego miejsca na biurko, chociaż należy umieścić je w taki sposób, by nie wchodziło w przestrzeń młodszego dziecka.
Fakt, że na starszym dziecku ciąży już pewna presja sprawia również, że jego potrzebom poświęca się zazwyczaj więcej uwagi. W końcu to ono musi się uczyć, więc jak wpomnieliśmy wyżej, musi mieć także do tego odpowiednią przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać przy tym, by nie zaniedbać potrzeb młodszej pociechy, która nie powinna czuć się obco we własnym pokoju! Jest kilka sposobów, by urządzić jej ukochany kącik: kupno namiocika, który będzie dla niej ukochanym schronieniem i miejscem do zabawy lub zastosowanie ładnych, typowo „dziecięcych” dekoracji we fragmencie zajmowanym przez młodsze dziecko, np. naklejek czy obrazków.
Koegzystencja mimo różnic
Każdy, kto miał okazję dzielić pokój z rodzeństwem doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiąże się to z wieloma wyzwaniami. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć konflikty między nimi, nawet jeśli bardzo różnią ich wiek i charaktery. Odpowiednia aranżacja pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku może sprawić, że jego koegzystencja stanie się o wiele łatwiejsza, ponieważ potrzeby obojga dzieci zostaną spełnione w tym samym stopniu.
W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.