Okazuje się, że według filozofii Feng shui łazienka jest najbardziej problematycznym wnętrzem. Żywioł Wody ściśle wiąże się z karierą oraz bogactwem, a więc zachowanie w niej porządku jest niezwykle istotne – bałagan może wpłynąć na niepowodzenia w całym domostwie. Łazienka to miejsce w naszym domu, w którym fundamentem jest woda, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wraz z upływającą wodą, nie utracić również pozytywnej energii chi. Co należy zrobić, aby zrównoważyć żywioły i wprowadzić harmonię oraz spokój do naszego domostwa? W poniższym artykule bardzo obszernie zajęliśmy się odpowiedzią na to pytanie.
Jeżeli to Twoje pierwsze spotkanie z tą filozofią, koniecznie zapoznaj się z wprowadzeniem do tematyki Feng shui. To znacznie ułatwi Ci zrozumienie poniższych wskazówek.
Feng shui – lokalizacja łazienki
Umiejscowienie łazienki zgodnie z Feng shui może być kwestią szczególnie kłopotliwą, zwłaszcza gdy zmiana lokalizacji wiąże się z modyfikacją całej instalacji wodnej. Tak naprawdę idealnym wyjściem byłoby umieszczenie łazienki w ogrodzie, oddzielając ją od domu, ponieważ według Feng shui to łazienka jest przyczyną utraty bogactwa. Jednak, spójrzmy prawdzie w oczy, w dzisiejszych czasach mało kto przystałby na taką niewygodę. Kolejną bardzo dobrą lokalizacją jest północno-wschodnia część domu lub mieszkania, w której króluje żywioł Ziemi, sprawujący kontrolę nad bogactwem.
Zupełnie odradza się umieszczanie łazienki w centralnej części domostwa, a także od razu naprzeciwko drzwi wejściowych oraz bezpośrednio nad kuchnią. Ponadto, drzwi do łazienki zawsze powinny być umieszczone na korytarzu. Niefortunnie jest łączyć łazienkę z sypialnią, kuchnią czy każdym innym pomieszczeniem.
Filozofia Feng shui zakłada również konieczność odłączenia ubikacji od prysznica czy wanny. Elementy te powinny znajdować się w osobnych pomieszczeniach, odgradzając część kąpielową od tej „brudnej”. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zastanów się nad oddzieleniem ubikacji w samej łazience, np. za pomocą ścianki czy parawanu.
Feng shui – kolory w łazience
Przede wszystkim łazienka powinna skłaniać się bardziej ku ying niż yang, dlatego decyduj się na kolory jasne i żywe. Unikaj barwy czarnej i niebieskiej, będącymi ściśle kojarzonymi z wodą.
A więc jakie kolory według Feng shui sprawdzą się w łazience? Brzoskwinia, karmel, beż, terakota i stłumione szarości – ciepłe odcienie brązu reprezentują żywioł Ziemi, a Ziemia zapewnia ochronę oraz zapobiega nadmiernej utracie chi.
Spróbuj wprowadzić też czerwone elementy w postaci dekoracji, bowiem czerwień jest kolorem żywiołu Ognia, który zrównoważy ogromną ilość Wody w łazience. Możesz postawić na ręczniki w tym odcieniu, mydelniczki czy nawet zasłonę prysznicową. Zdecydowanie powinieneś stronić tutaj od wyżej wspomnianego niebieskiego i czarnego, które mogłyby zakłócić równowagę.
Feng shui– dekoracje w łazience
Lustra, umeblowanie… Zaleca się, by wszystkie te elementy posiadały gładkie, zaokrąglone krawędzie. Pamiętaj, by lustra nigdy nie wieszać naprzeciwko ubikacji. Nie powinno ono zawierać również żadnych wzorków. Spoglądając w nie, człowiek nie może odnosić wrażenia, że jest dzielony na kilka kawałeczków. Ubikacja sama w sobie zawsze powinna być bardzo czysta i przede wszystkim zamknięta – dzięki temu zapobiegniesz utracie nadmiernej ilości wody.
Zapachowe świece czy dyfuzory z patyczkami, a nawet potpourri – to elementy, które są niezwykle pożądane w łazienkach. To bardzo ważne, aby łazienka, jako miejsce bardzo intymne, była niezwykle czysta, gdyż to pomoże się nam zrelaksować. A chyba nie ma bardziej relaksujących dodatków od klimatycznych świec, wypełniających kojącym aromatem całe wnętrze.
Dla równowagi warto również wprowadzić rośliny w doniczkach, które są ściśle związane z żywiołem Ziemi. Dzięki nim Twoja łazienka zyska na świeżości i przepełni się pozytywną energią. Pamiętaj, że roślin w łazience powinno być w nieparzystej liczbie. Według Feng shui liczby nieparzyste są oznaką pomyślności. A co szczególnie nada się do łazienki? Dla przykładu świetnie nada się bambus, symbolizujący wzrost i dobrobyt.
Feng shui – dodatkowe porady
Łazienka powinna mieć duże okno, ponieważ naturalne światło sprawia, że znajduje się w niej znacznie więcej świeżości, ciepła i pozytywnej energii. W sytuacji, gdy tego dużego okna nie posiadasz, zdecyduj się na bardzo jasne światło sztuczne.
Gdy Twój prysznic, wanna czy umywalka nie są w użyciu, zatykaj odpływy korkami. Zabieg taki zapobiega utracie pozytywnej energii.
Szybko naprawiaj cieknącą wodę. Nie pozwól na utratę większej ilości wody, gdyż wraz z nią, tracisz również bogactwo.
Najmniej odpowiednim miejscem na lokalizację łazienki jest 4 element w siatce bagua (zobacz jak wygląda siatka bagua), odpowiedzialny za bogactwo.
Zobacz pozostałe artykułu z serii Feng shui: