Styl shabby chic łączy w sobie elementy romantyzmu, kobiecej delikatności i subtelności. Dominują pastelowe barwy oraz wiekowe meble i dekoracje. Jest to konwencja, która posiada duszę, opowiada historię, kusi pewną tajemniczością i kruchością.
Początki stylu
Pomysłodawczynią koncepcji shabby chic jest Rachel Ashwell – projektantka i autorka publikacji dotyczących urządzania pomieszczeń. Ashwell, 28 lat temu w Kalifornii otwarła swój sklep, który jako pierwszy oficjalnie związany był z tematyką shabby chic. Od tamtej pory pojęcie to już zawsze kojarzyło się z jej nazwiskiem. Brytyjka nie tylko zaraziła kobiety miłością do rzeczy wiekowych i podniszczonych, ale również wprowadziła do życia nową, spójną, wnętrzarską stylistykę.
Kolorystyka i motywy przewodnie
Kolorystyka shabby chic to w głównej mierze biel i barwy pastelowe – blady róż, delikatne odcienie beżu bądź błękitu. Możliwe jest również stosowanie wyblakłej żółci oraz jasnych brązów czy szarości. Charakterystycznymi dla stylu motywami dekoracyjnymi są kwiaty, serca i anioły. Wybrane elementy mogą zdobić wnętrze na wiele sposobów.
Styl shabby chic / styl prowansalski
Shabby chic bardzo często kojarzony jest ze stylem prowansalskim. Oba wnętrzarskie nurty mają podobną podstawę – inspirowane są sielskim, pogodnym klimatem Prowansji. Różnica polega na tym, że meble w stylu „shabby” zawsze wyglądają na przestarzałe – zaobserwujemy tu liczne przetarcia, niedociągnięcia, defekty faktur. Efekt ten możemy uzyskać zabierając piękne, wiekowe sprzęty ze strychów naszych dziadków, znajomych lub po prostu poddać meble specjalnemu procesowi postarzania. Kolejną różnicą jest dysponowanie bielą we wnętrzu. Podczas gdy w stylu shabby chic jest ona głównym motywem przewodnim, w odmianie prowansalskiej powinna być jedynie eleganckim i gustownym dodatkiem.
Meble i ozdoby
Najbardziej charakterystyczną cechą mebli w stylu shabby chic jest ich stylizacja. Kredensy, krzesła, stoły czy kufry postarzane są poprzez liczne przecierki i niedomalowania. Sprzęty są spękane, obtarte, często bielone. Do aranżacji w stylu shabby chic wkradają się również meble rustykalne i ludwikowskie. Te ostatnie możemy poznać po kabriolowych, wygiętych nóżkach. Aranżację uzupełnia się o niezbędne, dekoracyjne detale. Są nimi między innymi staromodne obrusy, zegary, obramowania, liczne hafty, koronki, delikatne kwiatowe tapety, a także zdjęcia w stylu vintage.