Pojawienie się dziecka niesie za sobą zmiany dotykające niemalże każdego aspektu życia. Modyfikacje nie ominą Twojego mieszkania. Nowy członek rodziny wkrótce potrzebować będzie swojej własnej przestrzeni – bezpiecznego pokoju. To właśnie kluczowym dla dziecka bezpieczeństwem należy kierować się w trakcie remontowania i urządzania pokój małego dziecka.
Bezpieczne ściany
Tapeta pokrywająca ściany powinna idealnie przylegać do ich powierzchni. Staranne tapetowanie uniemożliwi dziecku oderwanie kawałku i włożenie go sobie do ust. Jeśli malujesz pokój pamiętaj o wyborze farb nieuczulających. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja, iż dana farba jest antyalergiczna bądź posiada atesty PZH czy IMiD.
Bezpieczne meble
Atesty bezpieczeństwa dotyczyć powinny również mebli, którymi zdecydujesz się urządzić dziecięcy pokój. Jeśli nie kupujesz nowych mebli, dokładnie sprawdź czy używane wyposażenie spełnia kryteria bezpieczeństwa – nie ma drzazg (lub zadziorów), ostre kanty są odpowiednio zabezpieczone. Regały i komody warto przytwierdzić do ściany. Zabieg ten korzystnie wpłynie na stabilność mebli, dzięki czemu bez obaw będziesz mógł podziwiać jak Twoja pociecha uczy się wstawać opierając o najbliższy regał. Drzwiczki szafek nie powinny odstawać. Co więcej wszelkie szuflady i szafki wyposażyć należy w specjalne zapadki, uniemożliwiające dziecku ich samodzielne otwarcie, które może wiązać się z bolesnym przytrzaśnięciem palców.
Łóżeczko w bezpiecznym miejscu
Położenie łóżeczka nie może pozostać przypadkowym. Stawiamy je z daleka od okien oraz lamp czy grzejników. W sąsiedztwie łóżeczka nie powinny znajdować się także meble, po których dziecko będzie się w przyszłości wspinać. Ponadto unikaj zbyt puszystej i ciężkiej pościeli oraz wełnianych kocyków pozostawiających po sobie liczne kłaczki.
Bezpieczna elektryka
Wszelkie kable należy starannie umieszczać w listwach ochronnych. Podobna dokładność towarzyszyć powinna montażowi kontaktów, które dodatkowo zabezpieczamy zaślepkami. W ten sposób dziecko nie będzie miało sposobności do niebezpiecznej zabawy z wykorzystaniem przewodów i gniazdek.
Bezpieczne okna
Raczkujące dziecko nie powinno mieć okazji do samodzielnego otwieranie okien. Dlatego zaleca się by okna znajdowały się dostatecznie wysoko, a w ich sąsiedztwie nie mieściły się meble umożliwiające wspinaczkę do okiennych klamek. Okna wyposażyć należy w blokady ograniczające szerokość otwarcia do 10/12 cm. Dodatkowo w trakcie etapu, w którym dziecko uczy się wstawania, wato zrezygnować z posiadania firan i zasłon, bądź zadbać o wytrzymałość karniszy. Tymczasowa emigracja nie ominie także roślin doniczkowych. Niektóre rośliny emitują toksyczne substancje,
a ciekawy świata maluch może mieć ochotę na skosztowanie atrakcyjnie wyglądających liści lub płatków.
Uważaj na dekoracje
Urządzając pokój małego dziecko należy zrezygnować z dekoracji zawierających niewielkie elementy. Ozdoby mają za zadanie przyciągać ludzką uwagę. Niestety Twoja pociecha z pewnością nie ograniczy się do podziwiania dekoracji. Istnieje ryzyko, że zechce dotknąć a następnie włożyć do buzi każdą drobną błyskotkę. Zatem usuń z jej zasięgu wszelkie guziki, koraliki, drobne figurki czy biżuterię.