Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów w każdym wnętrzu. Pełni rolę ochronną, zapewniając komfort użytkowania, ale też wpływa na jego wygląd przez wiele lat. Podpowiadamy na co zwracać uwagę, decydując się na wybór posadzki.
Myśląc o dostępnych materiałach podłogowych, przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę kryterium do jakiego pomieszczenia je zastosujemy. Projektując wnętrza mieszkań i domów stosuje się kilka podstawowych rodzajów podłóg.
Podłogi drewniane
Ze względów praktycznych największą popularnością cieszą się deski warstwowe. Ich zaletą jest szybkość i łatwość montażu oraz fakt, że warstwy nośne niwelują kurczenie się i rozciąganie drewna w zmiennych warunkach temperatury i wilgotności, jaka panuje w mieszkaniu. Parkiety i mozaiki wymagają sporo czasu przeznaczonego na montaż podłogi. Stosuje się je często we wnętrzach klasycznych, eleganckich i reprezentacyjnych. Cena tych podłóg jest wysoka w porównaniu do desek warstwowych. Dużym powodzeniem cieszą się także deski lite ze względu na niepowtarzalny charakter naturalnego drewna, który dodaje uroku każdemu wnętrzu. Układanie tego rodzaju podłogi wymaga jednak sprawnej i kompetentnej ekipy, a pomieszczenie w trakcie montażu musi spełniać odpowiednie kryteria wilgotności.
Ceramika podłogowa
Obecnie stosowane technologie produkcji czynią gres bardzo odpornym i praktycznym materiałem wykończeniowym. Gama dostępnych wzorów, kolorów, kształtów i rozmiarów ceramiki podłogowej jest bardzo szeroka, co daje projektantowi wnętrz duże możliwości aranżacyjne. Kładzie się ją w domach i mieszkaniach, wszędzie tam, gdzie podłoga narażona jest na brud, wilgoć i wymaga częstego mycia.
Panele laminowane
Są bardzo wytrzymałym i praktycznym materiałem do wnętrz prywatnych. W porównaniu z podłogami drewnianymi charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia powierzchniowe i zarysowania, a technologia ich produkcji pozwala na uzyskanie paneli łudząco przypominających naturalne drewno.
Podłogi do zadań specjalnych
W przestrzeniach i wnętrzach publicznych stosuje się głównie wykładziny dywanowe, panele PCV i panele winylowe LVT. Podłoga w obiektach użyteczności publicznej musi spełniać szereg wymogów technicznych, w tym normy trudnopalności, higieniczne oraz w wielu przypadkach elektrostatyczne oraz akustyczne. Pomieszczenia, takie jak korytarze, lobby i schody muszą być wykończone materiałem o najwyższych parametrach ścieralności. Kluczowa jest tutaj żywotność materiału. Materiały spełniające powyższe normy są odpowiednio impregnowane już na etapie produkcji. Wykładziny i panele do wnętrz publicznych dostępne są w ogromnej palecie kolorów i wzorów. Ponadto wykonywane są wzory według projektów indywidualnych w palecie kolorystycznej na zamówienie. Bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie wykładzin w formie płytek. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego dostępu pod warstwy podłogi podniesionej, gdzie ukryte są instalacje oraz sprawnej wymiany uszkodzonego fragmentu.
Wielki powrót dywanów
A czym podłogę i zarazem całe wnętrze można urozmaicić? Dywany przeżywają obecnie swój renesans. Najnowsze kolekcje wykorzystują motywy natury, nieregularne printy i wzory, cieniowania oraz efekty postarzania i przecierania. Modne są również motywy geometryczne o efekcie 3D oraz wzory orientalne i w stylu folk.
ARCH. IZABELA WIDOMSKA
W artykule pominięto panele winylowe, które w ostatnich czasach święcą tryumfy dzięki swojemu szlachetnemu wyglądowi i bardzo dobrym parametrom technicznym i walorom użytkowym. Zastosowanie w procesie produkcji innowacyjnego rdzenia mineralnego (Arbiton HD Mineral Core) sprawia, że są wodoodporne i ponadprzeciętnie trwałe. Bardzo ładnie odwzorowują naturalne drewno lub posadzkę kamienną. Szeroka gama wzorów pozawala na wybranie zróżnicowanych opcji, dzięki czemu bez trudu dobrać można wzory adekwatne do różnych stylów urządzania wnętrz.