Planowanie funkcjonalnej łazienki na poddaszu jest niełatwym zadaniem. Trzeba pamiętać by zagospodarować przestrzeń w taki sposób, by była wygodna i poręczna. Utrudnieniem będą więc skosy, ścianka kolankowa i całkowita konstrukcja stropu (więcej przestrzeni użytkowej otrzymamy przy stosunkowo jak najmniejszym nachyleniu dachu). Szczególnie ważne jest zapoznanie się ze wskazaniami, w jaki sposób można ją zaaranżować, by była zarówno estetyczna jak i praktyczna.
Przestrzeń całkowita a użytkowa
Pierwszym istotnym elementem jest rozróżnienie pojęcia przestrzeni całkowitej a użytkowej. Dzięki tej wiedzy unikniemy błędów podczas projektowania wnętrza. Przestrzeń całkowita pomieszczenia jest mierzona na podstawie podłogi. Do przestrzeni użytkowej zaliczają się fragmenty przestrzeni całkowitej, o wysokościach przekraczających 190 centymetrów.
Ścianka kolankowa
Od ścianki kolankowej może zależeć dogodność wnętrza. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym tak naprawdę zwiększa się powierzchnia użytkowa Twojej łazienki. W pomieszczeniu mieszkalnym, ścianka powinna mieć minimalnie wysokość około 100 centymetrów, tak aby było możliwe jak najbardziej swobodne poruszanie się oraz bezproblemowe zagospodarowanie skosów. Budowa ścianki kolankowej nie jest wymagana, ułatwia jednak użytkowanie przestrzeni. Zwłaszcza w przypadku dachów o większym kącie nachylenia.
Wanna czy prysznic ?
Pod skosami możemy zdecydować się zarówno na wannę, jak i prysznic. W obu przypadkach musimy jednak zwracać uwagę na wysokość pomieszczenia. W niskich poddaszach prostszym rozwiązaniem będzie wybór wanny. Umieszczając wannę pod skosem, powinniśmy pamiętać o wymiarach. Sama wanna – 40-60 centymetrów (w zależności czy ma nóżki, czy też nie). Wysokość sufitu w najniższym miejscu nad wanną powinna natomiast oscylować w granicy 95-110 centymetrów. Przed wanną również musisz wygospodarować około 70×100 centymetrów wolnej przestrzeni oraz ponad 2 metry wysokości dla wykonywania nieskrępowanych ruchów.
Kabiny prysznicowe z reguły sytuowane są w najwyższym punkcie poddasza – czyli jak najdalej od ściany kolankowej. Można jednak zdecydować się na zabudowę pod skosami, jednakże przestrzeń użytkowa pod nimi musi być dosyć spora. Szerokość kabiny (około 80-90 centymetrów) oraz wolna przestrzeń przed (90-100 centymetrów) – musi mieć wysokość co najmniej 2 metrów. Bardziej funkcjonalne są także kabiny narożne lub celowe wyeliminowanie brodzika i zastosowanie nowoczesnych odpływów liniowych.
Toaleta
Rozmieszczając sedes i bidet ważny jest fakt, iż nie możesz mieć zbyt niskiego spadu. Powinieneś stosować się do zasady, iż nad sedesem/bidetem – 2 metry wysokości, oraz około kilkanaście centymetrów wolnego miejsca przed. Jeżeli decydujemy się na wiszący sedes i zabudowaną spłuczkę – ścianka musi mieć co najmniej 130 centymetrów.
Umywalka
Umywalkę można łatwo zaaranżować na poddaszu. Górna krawędź powinna znajdować się 85 centymetrów od podłogi bądź – dla wygody – wyżej. Rozplanowanie umywalki wraz z wiszącym nad nią lustrem wymaga natomiast ściany o wysokości 190 centymetrów i wysokiego poddasza – 2 metry. Przestrzeń od ściany na której zamontowana jest umywalka, to 60 centymetrów, tak by bez trudu się przy niej poruszać.
Schowki
W przypadku problematycznych, trudno dostępnych skosów możesz zdecydować się na ich zabudowę. Dzięki tej możliwości, Twoje wnętrze stanie się bardziej estetyczne, a przede wszystkim znajdziesz dodatkowe miejsce, by uporządkować akcesoria łazienkowe.
Oświetlenie
W łazience na poddaszu najlepiej prezentują się okna dachowe – wpuszczające dużo światła i optycznie powiększające wnętrze. W małej łazience wystarczy jedno, w większej kilka. Aby zamontowanie okna dachowego było praktyczne i wygodne przy niskiej ściance kolankowej poleca się otwieranie górne, przy wyższej – dolne.
Gdy łazienka znajduje się jako jedno z pomieszczeń środkowych, ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie świetlika tunelowego. Koniecznym wymogiem jest jednak odpowiednia przestrzeń poddasza, która nie jest użytkowana przez mieszkańców.
Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka przykładowych aranżacji :
Więcej informacji na temat oświetlenia oraz podstawowych informacji o zagospodarowaniu poddasza można także przeczytać w artykule: Urządzanie pokoju na poddaszu – co warto wiedzieć ?”