Pierwszym ważnym krokiem przy planowaniu kuchni na poddaszu jest ustalenie powierzchni użytkowej, by jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Kuchnia to pomieszczenie w którym dużo czynności wykonujemy stojąc – gotowanie, zmywanie. Istotne jest umeblowanie i wyposażenie jej w taki sposób by była zarówno praktyczna jak i wygodna.
Rodzaj dachu i więźba dachowa
Wygląd pomieszczenia na poddaszu zależy w głównej mierze od rodzaju dachu (dwuspadowy, czterospadowy, mansardowy) i więźby dachowej (krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa) – jak wspominaliśmy we wcześniejszym artykule o ogólnych informacjach na temat urządzania poddasza. W każdym typie pomieszczenia najważniejsza jest wielkość skosów i ich różnorodność. Najprościej zaaranżujemy dachy dwuspadowe i mansardowe (łamane). Dachy wielospadowe (czterospoadowe, łamane) warto jest wyposażyć w meble projektowane na wymiar by idealnie spożytkować powierzchnie w miejscach o niższym stropie.

Ścianka kolankowa
W urządzaniu kuchni bardzo znaczącym elementem jest wysokość ścianki kolankowej. Chcąc zachować poprawną ergonomię wnętrza musisz zwrócić uwagę na jej wymiary i położenie. Ścianka kolankowa do 75 centymetrów pozwala na zabudowanie schowków lub na ustawienie stołu pod skosem. Krzesła powinny być jednak oddalone od ścianki około 70-80 centymetrów by poręczne było zarówno wstawanie jak i siadanie do stołu.
Wyższa ścianka kolankowa do 90 centymetrów umożliwia rozmieszczenie pod skosem szafek kuchennych. Pamiętać należy jednak, iż pod skosem nie powinieneś montować płyty bądź kuchenki, ponieważ trudnym zadaniem będzie zainstalowanie okapu.
Ścianki kolankowe od 1 metra do 2 metrów pozwalają natomiast na swobodne rozplanowanie akcesoriów jak blaty, szafki, sprzęty AGD.
Funkcjonalne umeblowanie
Umeblowanie zależy przede wszystkim od specyficznych i indywidualnych cech danego pomieszczenia. Najczęściej jednak ciąg kuchenny – wraz z płytą kuchenną bądź kuchenką zamontowany jest na wprost lub prostopadle do ściany kolankowej. W ten sposób do usytuowania najważniejszych mebli oraz sprzętów (lodówka) wykorzystujemy najwyższą przestrzeń w naszym pomieszczeniu. Wysoka ściana potrzebna jest również przy montowaniu okapu. W miejscu schodzącym do skosu możesz zdecydować się na meble mobilne i szafki. Pod skosem – stojące dolne meble, blaty, lady lub zlewozmywak (zależy jednak od wysokości ściany kolankowej!) by maksymalnie wykorzystać powierzchnię poddasza. W bardzo małych poddaszach można zrezygnować z szafek wiszących – w większych najlepiej gdy znajdą się nad ciągiem kuchennym. Jeżeli chodzi o sprzęty AGD – warto je ograniczyć na przykład wybrać małą zmywarkę o wymiarach 45 centymetrów. By kuchnia nie wydawała się „zagracona” warto postawić na nowoczesne meble, meble modułowe. Wielofunkcyjne sprzęty są pojemne i zajmują jednocześnie mniej przestrzeni. Jeżeli chodzi o kolor mebli i dodatków powinieneś postawić na jasne barwy i odcienie, które optycznie powiększają metraż.



Wentylacja kuchni na poddaszu
Prawidłowa wentylacja jest priorytetem w urządzaniu kuchni. Podstawowe czynności sprzyjają powstawaniu w tym miejscu pary wodnej, która może powodować wilgoć osadzającą się na ścianach. Poddasze dodatkowo szybko się nagrzewa, jeżeli chodzi więc o umiejscowienie kuchni względem stron świata najbardziej odpowiednia będzie strona północna. Na najwyższych kondygnacjach budynku osłabiona jest wentylacja grawitacyjna – najczęściej projektowana w domach. Wentylacja grawitacyjna to naturalna wymiana powietrza – kratka wentylacyjna z przewodem prowadzącym do komina wentylacyjnego. Sprawność jej działania zależy od wielu czynników – także temperatury w pomieszczeniu. Wymiana powietrza jest możliwa, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz budynku. Gdy wentylacja grawitacyjna zawodzi, warto zadbać o kanał wentylacyjny oraz nawiewniki w oknach (moduł wentylacyjny, klapa wentylacyjna). Zdecydować się można także na wentylację mechaniczną (wiąże się ona jednak z kuciem dodatkowych otworów) warto zwrócić więc na nią uwagę już przy projektowaniu domu.
Oświetlenie kuchni na poddaszu
Dopasowanie oświetlenia wiąże się z wielkością Twojej kuchni. Najlepszym rozwiązaniem są okna dachowe, które wpuszczają najwięcej światła dziennego. Zasada mówi o tym, iż metr kwadratowy przeszklenia ma oświecać mniej więcej 10% podłoża. Warto zamontować okna dachowe w skosach, okna w ścianie kolankowej bądź szczytowej – kilka obok siebie doskonale wymodelują przestrzeń.

Ta kuchnia na pierwszym zdjęciu jest piękna! Czerń skontrastowana z naturalnym kolorem drewna, to dobre połączenie.