Nic tak nie nadaje charakteru wnętrzu jak sztuka. Odzwierciedla ona nie tylko osobowość właściciela mieszkania, ale również wzbogaca pomieszczenie o unikalny akcent. Jednak, co zrobić by sztuka w mieszkaniu prezentowała się naprawdę korzystnie? Przygotowaliśmy porcję inspiracji z kompozycjami obrazów, a także garść wskazówek, które pozwolą Ci przebrnąć przez nierzadko kłopotliwy proces dekorowania wnętrz sztuką.
1. Pojedynczy duży obraz
Wydawać by się mogło, że powieszenie dużego pojedynczego obrazu nad kanapą nie należy do trudnych zadań. Rzeczywiście, to żaden kłopot przybić gwóźdź do ściany i przymocować w tym miejscu ów dzieło, jednak bywa tak, że w końcowym efekcie czegoś brakuje. By obraz nie przytłoczył danej przestrzeni, najlepiej, aby jego szerokość sięgała mniej więcej dwóch trzecich szerokości kanapy. Dobrą praktyką jest również pozostawienie 15 – 20 cm odstępu pomiędzy górną krawędzią kanapy, a dolną krawędzią ramy obrazu.
2. Pojedynczy mały obraz
W sytuacji, gdy posiadasz obraz, który jest zbyt mały, a koniecznie pragniesz go umiejscowić nad kanapą, czy łóżkiem, nigdy nie wieszaj go na środku. Zamiast tego przesuń go o kilka centymetrów w lewo lub prawo. Nada to pomieszczeniu bardziej interesującego wyrazu, a wolne miejsce na ścianie utworzy przestrzeń negatywną, która stanie się częścią sztuki.
3. Siatka
Utworzenie kompozycji na wzór siatki, to doskonała opcja dla osób, które cenią sobie ład i porządek. Obrazy powinny być umieszczone w równej odległości od siebie, a wolna przestrzeń niech stanowi około 5 – 7 cm, by jak najlepiej spożytkować miejsce na ścianie. Zasada pozostawienia tych kilku centymetrów wolnego obszaru tyczy się większości kompozycji. Układ siatki nada się też świetnie do eksponowania fotografii.
4. W kącie
Nietuzinkowym pomysłem jest utworzenie niesymetrycznej kompozycji obrazów w jednym z kątów w pomieszczeniu. Jeżeli posiadasz taką pustą przestrzeń i chcesz ją trochę ożywić, nie wahaj się wzbogacić jej o sztukę. Obrazy niech „otulają” dany kąt. Mogą być one większych lub mniejszych rozmiarów.
5. Nieparzyście – symetrycznie
W wielu estetycznych dziedzinach, w tym również w dekorowaniu wnętrz, istnieje przekonanie, że kompozycje utworzone z nieparzystej ilości przedmiotów prezentują się efektowniej. Układ przedstawiony na powyższej ilustracji jest symetryczny, co przywodzi skojarzenia z ekspozycją w galerii sztuki. Znakomicie sprawdzi się on w korytarzach, czy nad niskimi, podłużnymi meblami.
6. Parzyście – niesymetrycznie
W przypadku parzystej ilości obrazów, zamiast ułożenia ich w rządku czy siatce, możesz pokusić się o bardziej niesymetryczne rozmieszczenie. W ten sposób stworzysz układ, który interesująco będzie wyglądał nie tylko zapełniając pustą ścianę, ale również „oplatając” telewizor lub niski mebel.
7. Galeria sztuki 3D
Kto powiedział, że sztuka w mieszkaniu może być jedynie dwuwymiarowa? Jeżeli zależy ci na dodaniu naprawdę wyrazistego akcentu wnętrzu, wzbogać pustą ścianę obrazami różnych rozmiarów i uatrakcyjnij przestrzeń o trójwymiarowe detale. Pamiętaj, by dwa największe elementy nie znajdowały się w centrum układu, lecz po przeciwnych sobie stronach. Wybierz motyw składający się z dwóch, maksymalnie trzech kolorów (np. czarne i złote ramki; poroże jelenia również w kolorze złotym). Użyj też ramek o różnych kształtach. Jeżeli wieszasz taką prywatną galerię sztuki nad kanapą, to nie zapomnij o zostawieniu 15 – 20 cm wolnej przestrzeni.
8. Asymetria
Układ asymetrii to również jedna z ciekawszych propozycji. Jest bardzo przemyślany i z pewnością pomysłem zachwyci niejednego odwiedzającego. Obrazy możesz ułożyć asymetrycznie nie tylko do osi pionowej, ale też i poziomej.
9. Nad schodami
Jeżeli chcesz zapełnić sztuką wolną przestrzeń nad schodami, użyj do tego kilku obrazów o większych rozmiarach, umiejscowionych w linii równoległej do krawędzi stopni. Nie wahaj się wzbogacić tego rozmieszczenia dodatkowo o mniejsze obrazy.
10. Usystematyzowane
Cenisz sobie porządek, ale jednak nie chcesz korzystać z układu siatki? Możesz wykorzystać inne, bardziej usystematyzowane kompozycje. Ważne, aby odległość między obrazami była równa.
11. Sztuka na półkach
Wolne półki nie zawsze muszą być udekorowane świeczkami czy kwiatami. Możesz je wykorzystać do stworzenia niestandardowej galerii sztuki. W tym przypadku obrazy nie są przymocowane do ściany, a jedynie oparte o nią i położone na półce. Całość wygląda bardzo intrygująco. Niektóre elementy możesz umieścić bliżej siebie, a inne od siebie oddalić. Nada to wnętrzu swobodny (może odrobinę niedbały) i oryginalny akcent.
12. Na pojedynczej półce
Jeżeli nie posiadasz całej ściany do dyspozycji, swoje obrazy możesz ulokować na pojedynczej półce. Takie zestawienie pasuje do bardziej minimalistycznych wnętrz.
13. Przypadkowo
Bardziej nonszalancki efekt uzyskasz układając na półce obrazy tak, jakbyś je tam przypadkowo porzucił. Kompozycja taka nada wnętrzu modnego charakteru, rodem z Instagrama. Reguła około pięciu centymetrów wolnej przestrzeni tutaj nie obowiązuje. Pozwól, by obrazy zachodziły na siebie. Niech posiadają różne ramki i kształty. Taki układ możesz wykorzystać nie tylko na półce, ale również na meblach.
14. Na podłodze
Jeżeli myślałeś, że sztuka przypadkowo rozrzucona na półce to najbardziej nonszalancki efekt, jaki możesz uzyskać, to prawdopodobnie nie spotkałeś się jeszcze z obrazami pozostawionymi na podłodze. Układ ten nie nadaje się do każdego wnętrza, ale z pewnością spodoba się fanom odrobinę bardziej artystycznych wystrojów.
15. Sztuka bez ramek
Pasjonaci i kolekcjonerzy czasopism z pewnością polubią się z propozycją eksponowania na swoich ścianach sztuki, która nie jest oprawiona w ramki. Inspirujące wycinki z prasy przymocuj do ściany za pomocą klipsów. To bardzo ekstrawagancka kompozycja, która niezaprzeczalnie przykuwa uwagę. Możesz wykorzystać poprzednie propozycje zestawień obrazów, czy też nadać temu nieregularny kształt.
Jeżeli ten artykuł zainspirował Cię do stworzenia swojej prywatnej galerii sztuki w mieszkaniu, to koniecznie podziel się z nami fotografią swojej kompozycji i oznacz nas na mediach społecznościowych #kochamurzadzanie. Jesteśmy ciekawi jak Ty poradzisz sobie z tym zadaniem!
Inspirujący artykuł! Akurat jestem na tym etapie ?
Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc. Pochwal się swoją galerią sztuki kiedy już ją stworzysz 🙂